12 دلیل برای یادگیری کدنویسی در دوران مدرسه

12 دلیل برای یادگیری برنامه‌نویسی در مدرسه

آیا باید درباره کدنویسی یا برنامه‌نویسی در مدارس صحبت کنیم؟

ایده آموزش کدنویسی در مدرسه (با مطالعاتی که نشان می‌دهد شروع آموزش کدنویسی در مهدهای کودک چه از نظر آموزشی و چه از نظر اجتماعی تا چه حد از اهمیت بالایی برخوردار است) به‌طرز بی‌سابقه‌ای در سرتاسر دنیا مورد توجه قرار گرفته‌است.

با توجه به مطالعات پرتعداد انجام شده، دلیل این موضوع ایجاد یک استخر برنامه‌نویس متخصص برای پاسخ به نیازهای بازار کار نیست؛ در حقیقت، یادگیری کدنویسی کودکان را در استفاده از فناوری‌های دیجیتال برای توسعه خلاقیتشان توانمند می‌کند.

علاوه بر این، این آموزش به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا در جامعه تکنولوژی محور ما از نقش مصرف‌کننده محض به سمت تبدیل شدن به یک سازنده حرکت‌کنند. همچنین دانش‌آموزان یاد می‌گیرند تا تفکر الگوریتمی خود را گسترش دهند که به آن‌ها توانایی بهتر فهمیدن و تفسیر و ارزیابی می‌دهد.

بعضی از آن‌ها حتی در توسعه و هدایت استفاده از الگوریتم‌ها در دنیای آینده دست خواهند داشت.

کدنویسی همچنین کودکان را برای تبدیل شدن به شهروندان مستقل در دنیایی که تکنولوژی در آن فراگیر است آماده می‌کند. در نهایت، آموزش کدنویسی به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا یک جنبه از دنیای دیجیتال که در آن زندگی می‌کنیم را بهتر بشناسند و از بعضی جهات برای آن آماده‌تر باشند.

به‌طور خلاصه، اکنون به نظر می رسد که یادگیری برخی اصول اولیه برنامه نویسی در دوران مدرسه برای عملکرد در دنیای فزاینده دیجیتال ضروری است.

اولین چیزی که باید بدانیم این است که برای سال‌های زیاد، بحثی در مورد معنی فعل “برنامه‌نویسی کردن” به این معنی که به یک ماشین، برنامه نرم‌افزاری و صفحه وب بگوییم چه‌کار کند، وجود نداشت. امکانی که به‌طور نامرئی توسط تلفن‌های همراه، کامپیوترها و شبکه‌های اجتماعی که در زندگی روزمره‌مان استفاده می‌کنیم درحال انجام است.

در آن‌زمان، فقط برنامه نویسان می‌دانستند که چگونه برنامه‌نویسی کنند. با این‌حال با رشد محبوبیت تکنولوژی دیجیتال در جامعه به عنوان یک کل و مدارس به عنوان جزیی از آن، بسیاری از افراد (بعضی با کارآموزی و بعضی به صورت خودآموز) شروع به برنامه‌نویسی کرده و خود را کدنویس نامیدند.

 

 

تفاوت‌های بین برنامه‌نویسی و کدنویسی

اولین تفاوت بین برنامه‌نویسی و کدنویسی این است که به‌طور کلی کدنویس‌ها آموزش رسمی در زمینه علوم کامپیوتر ندارند. آن‌ها معمولا تازه‌کارهایی هستند که کدنویسی را به‌تنهایی یا در دبستان و دبیرستان فراگرفته‌اند. مدیران در آگهی‌های شغلی به دنبال برنامه‌نویس‌ها هستند، نه کدنویس‌ها.

دومین تفاوت بین این اصطلاحات این است که کدنویسی، بیشتر با بازی و مدرسه (دبستان یا دبیرستان) ارتباط دارد. کدنویسی سرگرم‌کننده است. یک فرد اغلب یاد می‌گیرد که این‌کار را در مدرسه و یا به‌صورت مستقل انجام دهد.

یک نفر می‌تواند بدون این‌که یک برنامه‌نویس واقعی باشد کدنویسی کند و معمولا یاد می‌گیرد تا با نرم‌افزارهایی مانند Scratch Jr، Scratch، Code Studio یا Playground که برای تازه‌کارها طراحی شده‌اند کدنویسی کند.

کدنویسی عبارتی است که بیشتر در مدارس استفاده می‌شود.

کدنویسی سرگرم‌کننده‌تر از برنامه‌نویسی (که می‌تواند یک مرحله پیشرفته‌تر و رسمی از این فعالیت باشد) به نظر می‌رسد.

 

 

فواید اصلی یادگیری کدنویسی برای دانش‌آموزان چیست؟

تحقیقات نشان می‌دهد که شروع آموزش کدنویسی کامپیوتری از مدارس (به‌صورت مشخص از مهدهای کودک)، فواید بسیاری برای دانش‌آموزان خواهد داشت. در این‌جا به 12 فایده کلیدی یادگیری کدنویسی در دوران مدرسه اشاره می‌کنیم:

 1. افزایش انگیزه تحصیلی (دانشگاهی)
 2. فراگیری مهارت‌های ریاضی
 3. توانایی حل مساله
 4. فراگیری مهارت‌های کامپیوتری
 5. توسعه استقلال فردی
 6. افزایش توانایی کار تیمی، مباحثه و همکاری دوطرفه
 7. توسعه تفکر انتقادی
 8. بهبود اعتماد به نفس و حس شایستگی
 9. توسعه خلاقیت
 10. توانایی پیدا کردن اطلاعات
 11. افزایش مقاومت در برابر چالش‌ها
 12. استدلال ، سازماندهی و مهارتهای برنامه ریزی پیشرفته

این مطلب ترجمه‌ای از مقاله دکتر Thierry Karsenti صاحب کرسی تحقیقات تکنولوژی آموزشی کانادا در دانشگاه مونترال است. شما می‌توانید برای مطالعه دقیق‌تر به همراه منابع دیگر به آدرس این مقاله به این‌جا مراجعه و یا نسخه PDF آن را از این‌جا دریافت کنید.

 

 

آموزش برنامه‌نویسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *