7 راهکار برای یادگیری سریع برنامه نویسی


همواره آموزش دیدن به یادگیری منجر نمی‌شود؛ زیرا گاهی قوانین آموختن را رعایت نمی‌کنیم. این امر به‌ویژه در آموزش‌های عملی مثل یادگیری برنامه‌نویسی بیشتر دردسرساز می‌شود. اما این مشکل راه حل ساده‌ای دارد؛ بیایید نکاتی را مرور کنیم که به ما در یادگیری هرچه بیشتر آموزش‌های برنامه‌نویسی و تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای کمک می‌کند.

7 نکته برای آنکه به یک برنامه نویس تبدیل شوید

فرقی نمی‌کند یک دانشجوی کامپیوتر باشید، یک فرد علاقه‌مند به برنامه‌نویسی یا یک توسعه دهنده مشتاق؛ تسلط بر برنامه‌نویسی یکی از اهداف بسیاری از شاغلان یا افراد جویای کار است.

1. آموزش همراه با اجرا

هنگام یادگیری برنامه‌نویسی حتما از کدها استفاده کنید. با یادگیری هر فصل جدید، بلافاصله استفاده از کدها را تمرین کنید. حتی اگر یک موضوع ساده را آموخته‌اید که به تصورتان نیاز به تمرین ندارد؛ از آن به‌طور عملی استفاده کنید. وقتی برای اولین بار از کدها حتی کدهای به نظر ساده استفاده می‌کنید؛ ممکن است گیج کننده باشد. احتمال دارد هنگامی که به طور عملی قصد پیاده‌سازی کدهایی را دارید بخشی از آن را فراموش کنید یا به‌طور کامل کدها را ننویسید.

بنابراین حتما بلافاصله پس از یادگیری کدها از آن استفاده کنید تا تسلط کامل پیدا کرده و هنگام انجام پروژه‌های بزرگ سردرگم نشوید. برای تمرین کدها یک پروژه شخصی بسازید تا نقطه شروع کار شما باشد.

2. درک اصول اولیه برای مزایای بلند مدت

اگر اصول برنامه‌نویسی را به خوبی فراگرفته و درک کنید، یادگیری مفاهیم پیشرفته نیز آسان خواهند شد. اجازه دهید این موضوع را با یک مثال توضیح دهیم؛ دانشجویانی که به یادگیری اصول اولیه توسعه وب توجه ندارند، اغلب جزو اولین افرادی هستند که هنگام یادگیری مفاهیم پیشرفته‌تری مانند برنامه‌نویسی بک‌اند با مشکل مواجه می‌شوند. بنابراین در یادگیری همواره قدم به قدم پیش بروید و در شروع به سراغ مفاهیم پایه بروید.

3. تمرین کدنویسی به صورت دستی

کدنویسی به‌صورت دستی برای مثال روی کاغذ یک شیوه موثر برای یادگیری عمیق برنامه‌نویسی است. این شیوه تمرین به دقت و احتیاط بیشتری نیاز دارد؛ زیرا برخلاف کدنویسی با کامپیوتر در این روش نمی‌توانید کدها را اجرا کنید تا از صحت عملکرد آن مطمئن شوید.

اگرچه این شیوه زمان زیادی از شما می‌گیرد، اما چه در کلاس درس و چه در بازارکار از شما یک برنامه‌نویس و توسعه دهنده ممتاز و کاربلد خواهد ساخت. اگرچه شیوه کدنویسی دستی قدیمی است، اما به‌طور کلی آزمایش نهایی و قطعی برای یک برنامه‌نویس است. پس این روش قدیمی اما موثر را فراموش نکنید.

4. کمک گرفتن از دیگران

اگرچه جذاب است که به استیو جابز بعدی تبدیل شوید و بدون آموزش خاصی موفق شوید؛ اما واقعیت این است که بازخورد مربیان و برنامه‌نویسان دیگر به سرعت یادگیری کمک می‌کند. مشکلاتی که به چشم شما نمی‌آیند و دردسرساز می‌شوند گاهی با چشمان شخص دیگری به سرعت پیدا خواهند شد. بنابراین به صورت حضوری یا آنلاین سعی کنید از برنامه‌نویسان زبده کمک بگیرید. نگران نباشید آن‌ها نیز در گذشته این راه را طی کرده‌اند.

هر زمان که تصمیم گرفتید از دیگران کمک بخواهید؛ 20 دقیقه صبر کنید. در این مدت دوباره پروژه را مرور کرده و سعی کنید به تنهایی مشکل را پیدا کنید.

5. منابع آنلاین را فراموش نکنید

اگر هنگام حضور در کلاس، سخنرانی یا مطالعه یک کتاب تخصصی با مفهومی ناآشنا برخورد کردید، اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و از منابع آنلاین برای پیدا کردن منبعی در جهت یادگیری مفهوم مورد نظر استفاده کنید.

فرایند یادگیری در هر فردی متفاوت است و این یکی از عللی محسوب می‌شود که برای هر موضوعی چندین منبع وجود دارد. خوشبختانه منابع آنلاین بسیاری برای یادگیری برنامه‌نویسی وجود دارد و برای همواره آموزش یا توضیحی در این منابع موجود است که مشکل شما را رفع کند. بنابراین قدرت جستجو در منابع آنلاین را دست کم نگیرید.

6. استفاده از کدهای نمونه

خواندن نمونه‌هایی از کدهای یک زبان برنامه‌نویسی برای درک کردن چگونگی عملکرد آن‌ها کافی نیست. برای آنکه خواندن نمونه‌های از پیش نوشته شده کدها مفید باشد، باید کدها را اجرا کرده و با آن‌ها درگیر شوید. می‌توانید دستورالعمل‌هایی به آن اضافه کرده و تغییراتی را لحاظ کنید؛ البته در ابتدا این اقدام دشوار خواهد بود. بنابراین خواندن کدهای نمونه به معنی درک کردن آن‌ها نیست؛ برای آموختن باید کدها را اجرا کرده و با آن‌ها درگیر شوید.

7. زمانی برای استراحت

گاهی برای پیدا کردن مشکلی در کدهای نوشته شده ممکن است ساعت‌ها غرق در کار شوید، اما هیچ تضمینی برای یافتن مشکل نیست. برای آنکه خستگی برشما غلبه نکند و زودتر به نتیجه برسید، چند ساعت از پروژه دور شوید و با نگاهی تازه بازگردید.

در راهکار چهارم به این موضوع اشاره کردیم که از دیگران کمک بگیرید؛ اما اگر در شرایطی قرار دارید که این امکان وجود ندارد حتما برای مدتی استراحت کنید و دوباره به سراغ پروژه بروید. به یاد داشته باشید که مشکل فرار نخواهد کرد. اما اگر به ذهن‌تان استراحت ندهید خسته و کلافه خواهید شد و در چنین شرایطی نمی‌توانید تمرکز کرده و مشکل را پیدا کنید.

در آخر

باوجود 7 نکته‌ای که ذکر شد مهمترین نکته برای یادگیری سریع اعتماد به نفس است. برای آنکه برنامه‌نویسی حرفه‌ای شوید باید انتظار داشته باشید که به‌طور مکرر شکست بخورید و صبور باشید. فراموش نکنید تخصص پیدا کردن در هر کاری به تلاش و وقت نیاز دارد. به یاد داشته باشید که هر مسیری را برای آموختن برنامه‌نویسی و تبدیل شدن به یک توسعه دهنده در پیش گرفته‌اید، تنها موانع موفقیت عدم اعتماد به نفس و پشتکار است.

آموزش برنامه‌نویسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *