از چه سنی یادگرفتن برنامه نویسی را شروع کنیم؟


برنامه‌نویسی یکی از حرفه‌های جذاب، پول‌ساز و محبوب در قرن حاضر است. به همین علت عده زیادی به دنبال یادگیری آن هستند. برخی از افراد عقیده دارند که برای برنامه‌نویس شدن باید از سنین کم شروع به آموختن کدها کرد؛ اما این عقیده درست نیست. اگر به دنبال علت درست نبودن این نظریه هستید؛ بیایید تا علل آن را بررسی کنیم.

چه زمانی برای آموختن برنامه‌نویسی دیر است؟

داگلاس راشکوف (نظریه ‌پرداز مشهور رسانه‌ای) در کتاب خود به نام “برنامه‌نویس باش یا قابل برنامه‌نویسی” می‌گوید  آموختن کدنویسی مثل آموختن یک دستور زبان جدید است. بنابراین همزمان با یادگیری حروف الفبا می‌توانید آموختن برنامه‌نویسی را نیز آغاز کنید. امروزه برنامه‌های آموزشی مختلفی برای کودکان 3 تا 5 سال طراحی شده که از طریق بازی کدنویسی را آموزش می‌دهند.

صنعت فناوری اطلاعات هر سال جوان‌تر می‌شود؛ به‌طوری‌که برخی اعتقاد دارند بهترین زمان برای شروع برنامه‌نویسی 10 سالگی است. با‌این‌وجود کارشناسان می‌‌گویند که برای یادگیری برنامه‌نویسی حتی 40 سالگی نیز دیر نیست.

البته تاکید برای یادگرفتن برنامه‌نویسی در سنین کم باعث نمی‌شود شانس بزرگسالان برای تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای کم شود. به یاد داشته باشید که تمام افرادی که خواندن و نوشتن بلد هستند نویسنده نیستند و تمام افراد حتی نوجوانانی که دوره‌های آموزش برنامه‌نویسی را گذرانده‌اند الزاما نبوغ کامپیوتر نخواهند داشت.

گفتنی است که توانایی برنامه‌نویسی رابطه‌ای با سن ندارد. علاقه‌مندی نکته اصلی در یادگیری محسوب می‌شود. افرادی بسیاری در سن 35 الی 40 سالگی شروع به آموختن یک زبان جدید می‌کنند یا حتی برخی در 50 سالگی وارد بازار کار می‌شوند.

اگر به‌خاطر سن و سال‌تان تردید دارید، به این فکر کنید که آیا یادگرفتن یک مهارت جدید ارزش امتحان کردن ندارد؟ قبل از آنکه پاسخ دهید به این نکته توجه کنید که تولستوی در 67 سالگی دوچرخه سواری را یادگرفتن، برنارد شاو (نمایشنامه نویس و منتقد ادبی) در 75 سالگی موج‌سواری را آغاز کرد و چه داستان‌هایی از افرادی موفق که پس از 60 سالگی کسب‌وکار یا مهارتی را آغاز کرده‌اند.

یادگیری برنامه‌نویسی چقدر طول می‌کشد؟

پاسخ به این سوال تا حدی به زبان برنامه‌نویسی، پس زمینه ذهنی و نحوه درک اطلاعات افراد دارد؛ به‌علاوه قدرت یادگیری افراد متفاوت است. اما افرادی که تفکری منطقی دارند اغلب در یادگیری برنامه‌نویسی به زمان کمتری نیاز خواهند داشت. البته به‌طور کلی باید گفت پاسخ روشنی برای اینکه یادگیری برنامه‌نویسی چقدر طول می‌کشد وجود ندارد.

آیا یادگیری با افزایش سن سخت می‌شود؟

در جامعه این باور وجود دارد که با افزایش سن مطالعه کردن سخت می‌شود. بیایید اسطوره‌ها و استثناها را کنار بگذاریم؛ دانشمندان پی برده‌اند که سرعت یادگیری با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند، اما توانایی یادگیری از بین نخواهد رفت. البته اگر شما ذهن و حافظه خود را آموزش داده و تقویت کرده باشید سرعت یادگیری تغییری نخواهد کرد.

تحقیقاتی که طی چند دهه اخیر انجام شده است نشان می‌دهد که توانایی ذهنی از 40 الی 60 سالگی کاهش پیدا می‌کند. این تحقیقات نشان داده که باوجود کاهش توانایی حافظه در این سنین؛ توانایی تفکر منطقی بهتر شده و تصمیم‌های اشتباه کمتری گرفته می‌شود.

بنابراین به‌طور مشخص می‌توان گفت که یادگیری در افراد مختلف متفاوت است. در تحقیقی مشخص شده که برخی از کارمندان گوگل که رتبه کاری بالایی دارند کدنویسی را از سنین 19 تا 25 شروع کرده‌اند. اما واقعیت این است که اگر علاقه‌مند هستید می‌توانید در مدت نسبتا کوتاهی حتی در 60 سالگی برنامه‌نویسی را یادبگیرید.

آیا شرط سنی برای استخدام بر یادگیری اثر دارد؟

کلیشه دیگر در رابطه با سن شروع به یادگیری کدنویسی، شرط سنی 35 الی 40 سال برای استخدام است. شاید در برخی از شرکت‌های دولتی شرط سنی به اینگونه باشد، اما الزاما دربخش خصوصی این چنین نیست. در شرکت‌های خصوصی اغلب به میانگین سنی تیم توجه می‌کنند و در حال حاضر میانگین سنی برنامه‌نوسی 32 الی 35 است. به‌علاوه امروزه حتی گاهی دانشجویان کم سن‌وسال نیز وارد تیم‌های کار می‌شوند که از نظر سنی در محدوده میانگین سنی برنامه‌نویسی نیستند؛ بنابراین اگر سن شما بیشتر از این میانگین باشد تنها استثا محسوب نمی‌شوید.

به‌علاوه تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که باگذشت سال‌ها ما باهوش‌تر خواهیم شد. این تحقیقات نشان داد که تعداد سلول‌های عصبی مغز با افزایش سن زیاد می‌شود و غلظت میلین که مسئول سرعت انتقال تکانه‌ها در مغز است نیز افزایش پیدا می‌کند. بنابراین با افزایش سن مشکلات را راحت‌تر حل خواهیم کرد و اشتباهات کمتری از ما سرمی‌زند. به یاد داشته باشید که اوج کاهش عملکرد مغز از 50 تا 60 سالگی است.

به بیان دیگر یک برنامه‌نویس در سن بالای 50 سال ممکن است کارها را کندتر انجام دهد زیرا مغز در این سن دوپامین کمتری آزاد می‌کند؛ اما تصمیمات گرفته شده بهتر خواهد بود و اشتباهات کمتر می‌شود.

از چه سنی می‌توان یادگیری برنامه‌نویسی را آغاز کرد؟

همانطور که سقف سنی برای یادگیری کدنویسی وجود ندارد؛ حداقل سن مشخصی نیز برای شروع یادگیری نمی‌توان مشخص کرد. یک فرد ممکن است در 12 الی 13 سالگی تبدیل به یک برنامه‌نویس شود و فرد دیگری در 10 سالگی مسلط به کدنویسی شود. البته اگر در این سن تبدیل به یک برنامه‌نویس شدید از لحاظ قانونی نمی‌توانید وارد محیط کار شوید. به‌علاوه برای یافتن شغل به گواهی پایان تحصیلات احتیاج خواهید داشت.

بنابراین به عنوان یک نوجوان برنامه‌نویس باید به عنوان یک فریلنسر فعالیت خود را آغاز کنید. بااینکار علاوه براینکه درآمد خواهید داشت، می‌توانید تجربیات ارزشمندی را نیز به دست آوردید. در نتیجه پس از اتمام تحصیلات با مهارتی قابل قبول به راحتی می‌توانید وارد یک تیم کاری حرفه‌ای شوید.

برنامه‌نویس شدن چه مزایایی دارد؟

  1. باافراد جالب و مثبت کار می‌کنید. افراد بسیاری از محیط کاری خود ناراضی هستند؛ اما نمی‌توانند شغل خود را ترک کنند چون به سختی می‌توانند شغل دیگری پیدا کنند. خوشبختانه اوضاع برای برنامه‌نویسان بهتر است؛ آن‌ها می‌توانند خودشان انتخاب کنند که کجا و پگونه کار کنند. آیا دورکار باشند یا به‌طور ثابت در شرکت مشغول به‌کار باشند. به‌علاوه اگر شغل خود را ترک کنند به آسانی می‌توانند شغل دیگری را پیدا کنند.
  2. کدنویسی حرفه مطلوبی محسوب می‌شود. در واقع سختی این حرفه پیدا کردن اولین شغل است؛ پس از آنکه تجربه شما بالا رفت رزومه شما برای سایر شرکت‌ها نیز جذاب و قابل توجه خواهد بود.
  3. امکان دورکاری برای برنامه‌نویسان وجود دارد. از هر نقطه دنیا حتی در تعطیلات می‌توانید کار کنید و حقوق بگیرید.

ما فقط یکبار زندگی می‌کنیم. بنابراین اگر قصد دارد حرفه خود را تغییر دهید یا کار جدیدی را امتحان کنید؛ حتما اینکار را انجام دهید وگرنه خیلی زود دیر خواهد شد و پشیمان می‌شوید. در حقیقت سن اهمیتی ندارد؛ فقط باید تمایل شروع کردن را داشته باشید.

آموزش برنامه‌نویسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *