توسعه دهنده نرم افزارکیست و چه وظایفی دارد؟

توسعه دهنده نرم افزار

اگر همواره در حل کردن معماها و مشکلات موفق بوده‌اید؛ اگر خانواده و دوستان برای حل مشکلات مربوط به فناوری به شما مراجعه می‌کنند؛ اگر صف اول استفاده کنندگان از گجت‌های جدید هستید؛ احتمالا فرد مناسبی برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده نرم افزار محسوب می‌شوید. بیایید نگاهی دقیق‌تر به این حرفه مهم در دنیای فناوری بیندازیم.

به چه فردی توسعه دهنده نرم افزار می گویند؟

اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند، بازی‌های کامپیوتری که ساعت‌ها ما را میخکوب می‌کنند و حتی نرم‌افزارهایی که درآمدوخرج را مدیریت می‌کنند توسط توسعه دهنده‌ها خلق شده‌اند.

توسعه دهنده‌ها متفکرانی ایده‌آل و مغز متفکر پشت طوفان‌های مغزی برنامه‌های کامپیوتری هستند. توسعه دهنده‌ها چند دسته هستند؛ برخی از آن‌ها روی یک نرم‌افزار تمرکز دارند و بعضی دیگر شبکه‌های غول پیکر یا سیستم‌های پایه کار می‌کنند. از این‌رو توسعه دهنده‌ها به دو دسته اصلی توسعه دهندگان نرم‌افزارها و توسعه دهندگان سیستم تقسیم می‌شوند.

توسعه دهنده نرم افزار

اگر به تعریف وزارت کار آمریکا استناد کنیم، توسعه دهنده نرم‌افزار مسئولیت طراحی نرم‌افزاهای موبایل یا کامپیوتر را به عهده دارند. در حقیقت ماهیت اصلی کار این افراد ایجاد مشتری است؛ این شامل درک نیازهای کاربران، توسعه راه حل‌های نرم‌افزاری، نظارت عملکرد و اصلاح برنامه‌ها می‌شود.

توسعه دهنده سیستم های نرم افزاری

اجازه بدهید دوباره به تعریف وزارت کار آمریکا استناد کنیم. براساس تعریف این سازمان، توسعه دهنده سیستم‌های نرم افزاری روی نرم افزارهای سیستم، کامپایلر و نرم افزارهای توزیع کننده شبکه تمرکز دارند. مسئولیت‌های این متخصصان شامل توسعه نرم‌افزار برای کاربردهای پزشکی، صنعتی، نظامی، ارتباطات، نظامی، هواوفضا، تجارت و مصارف عمومی است.

توسعه دهنده نرم افزار چه مسئولیت هایی دارد؟

عمده مراحل ایجاد نرم‌افزار شامل نوشتن کد است و توسعه دهندگان نرم افزار براین فرایند نظارت دارند. به‌طور کلی این متخصصان نیازهای کاربر را تجزیه و تحلیل می‌کنند و براساس آن نرم‌افزاری را خلق می‌کنند، نرم‎‌افزار را آزمایش کرده و توسعه می‌دهند تا مشکلی را حل کنند و زندگی مخاطبان را آسان‌تر کرده یا برای آن‌ها سرگرمی ایجاد کند.

پس از مشخص کردن طرح نرم‌افزار، ایجاد نمودارها و تدوین مراحل کار، توسعه دهندگان جداول و مدل‌هایی را برای برنامه‌نویسان ایجاد می‌کنند تا بتوانند کدهای مورد نیاز را بنویسند. دیگر مسئولیت‌های توسعه دهندگان شامل تهیه مستندات نرم افزار به منظور استفاده در بروزرسانی‌ها، تست نرم‌افزار و همکاری با متخصصان در سایر زمینه‌ها به منظور اطمینان از اینکه نرم‌افزار به بهترین شکل ممکن آماده و ارائه شده است.

مهارت‌های کلی برای توسعه دهندگان

توسعه دهنده‌گان نرم‌افزار باید از دانش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مناسبی برخوردار باشند. این متخصصان علاوه‌بر تشریح و ایجاد طرح کلی برای کدنویسی باید با تمام دست‌اندرکاران و ذینفعان پروژه همکاری داشته باشند؛ بنابراین توانایی کار تیمی و برقرار ارتباط از ویژگی‌های مورد نیاز برای این شغل است.

مهارت‌های فنی مورد نیاز برای توسعه دهندگان

در این نقش سازمانی پیچیده افراد نیاز به مهارت‌های فنی دقیقی دارند. بررسی شرایط شغلی بیش از یک میلیون توسعه دهنده در سال 2019 میلادی نشان داده که کارفرمایان برای استخدام توسعه دهنده به دنبال چه مهارت‌های فنی هستند؛ این مهارت‌ها عبارتند از:

 • جاوا
 • جاوا اسکریپت
 • پایتون
 • سی‌شارپ
 • لینوکس
 • اوراکل
 • SQL
 • مهندسی نرم‌افزار
 • گیت (Git)
 • توسعه عملیات

مهارت های قابل انتقال برای توسعه دهندگان نرم افزار

تمام خصوصیات و مهارت‌هایی که ذکر شد تنها بخشی از ویژگی‌های یک توسعه دهنده نرم افزار است. اگر قصد دارید به جمع توسعه دهندگان نرم افزار بپیوندید باید مهارت‌های دیگری نیز داشته باشید؛ بیایید نگاهی به این ویژگی‌ها بیندازیم.

1. توانایی حل مسئله

هدف اصلی از ایجاد یک نرم‌افزار، حل کردن مشکل کاربران در زمینه خاصی است. اگر به شناسایی مشکلات و ارائه راهکار برای آن‌ها علاقه دارید، پس احتمالا فرد مناسبی برای توسعه نرم‌افزار هستید. برنامه‌نویسی نیز تمرینی برای حل مسئله و پیدا کردن مشکلات است. بنابراین بخش مهمی از مسئولیت‌های توسعه دهندگان نرم‌افزار شامل صبر، توانایی تدوین استراتژی و عیب‌یابی کدهای نرم‌افزار می‌شود.

2. کارگروهی

برخلاف تصور عموم که توسعه دهندگان با دنیای بیرون از محل کار خود ارتباطی ندارند؛ آن‌ها زمان زیادی را برای ارتباط با سایر توسعه دهندگان و برنامه‌نویسان اختصاص می‌دهند تا محصولی بی‌عیب و نقص را برای کاربران ایجاد کنند. بنابراین توانایی برقراری ارتباط، همکاری با دیگران و همدلی از ویژگی‌های توسعه دهندگان است.

3. توانایی تحلیل و تدوین استراتژی

کدنویسی و ایجاد نرم‌افزار در حقیقت معمای طبقه‌بندی است. بنابراین اگر تمایل دارید با دیدن تصاویر کلی یک مسئله به دنبال طبقه‌بندی آن‌ها به مراحل کوچکتر بروید و معماها را حل کنید، احتمالا جای شما در جامعه توسعه دهندگان خالی است. به‌طور کلی، توسعه دهنده نرم‌افزار باید بتواند سریع‌ترین و کارآمدترین مسیر را از نقطه A تا B پیدا کند.

4. داشتن انگیزه ذاتی

خلق نرم‌افزار می‌تواند فرایندی دشوار و خسته کننده باشد؛ ممکن است بارها شکست بخورید اما نباید دلسرد و مایوس شوید. اگر این خصوصیت را دارید که هر کاری را شروع می‌کنید باید به پایان برسانید، برای تبدیل شدن به توسعه دهنده نرم‌افزار فرد مناسبی هستید.

توسعه دهندگان نرم افزار و سیستم در چه زمینه هایی فعالیت دارند؟

طبق تحقیقات انجام شده فرصت‌های شغلی موجود برای توسعه دهندگان از سال 2018 میلادی روبه افزایش بوده است. اما این متخصصان اغلب در چه حوزه‌هایی فعالیت دارند؟

توسعه دهندگان نرم افزار در زمینه‌های زیر فعالیت دارند:

 • طراحی سیستم‌های کامپیوتری و خدمات مرتبط
 • امور مالی و بیمه
 • عرضه نرم‌افزار
 • صنعت
 • مدیریت شرکت و سرمایه

توسعه دهندگان سیستم در زمینه‌های زیر فعالیت دارند:

 • طراحی سیستم‌های کامپیوتری و خدمات مرتبط
 • تولید
 • امور مالی و بیمه
 • عرضه نرم‌افزار
 • خدمات مهندسی

همانطور که مطالعه کردید حوزه‌های بسیاری به توسه دهندگان نرم افزار نیاز دارند. به‌علاوه این متخصصان می‌توانند به صورت سنتی در محیط کار حضور نداشته باشند و از راه دور مسئولیت‌های خود را انجام دهند.

آینده شغلی توسعه دهندگان نرم افزار چگونه است؟

امروزه در اقتصاد همه امور پیرامون فناوری می‌چرخد. این بدان معناست که توسعه دهندگان نرم افزار نیز از جایگاه ویژه‌ای برخوردار خواهند بود. براساس تحقیقی در مورد چشم‌انداز شغلی در آمریکا، پیش بینی می‌شود که این شغل تا سال 2026 میلادی 5 برابر بیشتر از میانگین رشد سایر مشاغل رشد داشته باشد. این رشد مدیون تمایل روزافزون مشاغل به تولید نرم‌افزار برای گوشی‌های هوشمند است.

اما چشم‌انداز توسعه دهندگان سیستم‌های نرم‌افزاری چندان روشن نیست، اما همچنان این شغل با سرعتی بیش از 10 درصد در حال رشد است.

اکنون که با شرح وظایف، مسئولیت‌ها، مهارت‌های مورد نیاز و چشم انداز شغلی توسعه دهنده نرم افزار آشنا شدید؛ می‌توانید تصمیم بهتری در خصوص انتخاب این شغل داشته باشید. فراموش نکنید که در این انتخاب ویژگی‌های شخصیتی خود را نیز در نظر بگیرید.

مشاغل

توسعه نرم‌افزارتوسعه‌دهندهنرم‌افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *